Program 12 kroków,  Trzeźwe życie

Program 12 kroków w wyjściu z alkoholizmu

Program 12 kroków AA – czy jest dla mnie?

Program 12 kroków AA jest sugerowanym programem trzeźwienia dla osób uzależnionych od alkoholu. Jest to zbiór 12 sugestii, stosowanie których pozwala na dotarcie do Siły Wyższej. W efekcie Siła ta uwalnia od obsesji picia. Pomaga trzeźwieć, przyjmować rzeczywistość taka jaka jest. Cieszyć się życiem i stawiać czoła trudnościom bez konieczności zmiany świadomości poprzez spożywanie alkoholu. Program 12 kroków polega na przewodnictwie duchowym, opiera się na relacji sponsorskiej (kto to Sponsor, piszę poniżej).

Po co mi Program 12 kroków?

Celem Programu jest odnalezienie Siły Wyższej ode mnie samej i wyjście z alkoholizmu, zmiana określonych nawyków, sposobów postępowania, wyjście ze starych schematów i zastąpienie je nowymi. Nauka życia w świecie społecznym z samym sobą i innymi ludźmi. Czy już trzeźwiejesz, czy tylko nie pijesz zajrzyj i przeczytaj artykuł. https://www.przygodytrzezwejglowy.pl/trzezwiejesz-czy-tylko-nie-pijesz-na-czym-polega-roznica/ Założyciel Wspólnoty AA Bill W. określał Program 12 kroków zbiorem zasad duchowych. Zasady te pomagają cierpiącemu alkoholikowi. Powodują, że staje się zdrowym, szczęśliwym i pożytecznym człowiekiem.

Są to zalecenia, wskazówki i konkretne działania dla trzeźwiejących alkoholików. Zalecenia te zawierają sugestie w jaki sposób, krok po kroku, pracować nad sobą, nad swoim charakterem, wadami, przekonaniami, aby w konsekwencji „wygrać” z uzależnieniem.

12 kroków Anonimowych Alkoholików

Poniżej przedstawiam Wam listę 12 kroków, które są czytane na początku każdego mityngu. Co to jest mityng przeczytasz tutaj https://www.przygodytrzezwejglowy.pl/co-to-jest-mityng-aa-i-jak-wyglada-spotkanie-z-alkoholikami/

Dla kogo jest Program 12 kroków?

Program jest dla każdego! Dla mnie i dla Ciebie, ale głównie dla tych, którzy są gotowi zrobić totalnie wszystko, aby trzeźwieć. Dla tych, którzy chcą zmienić swoje życie, swój sposób patrzenia na świat, sposób reagowania na ludzi i wydarzenia. Pragną pozbyć się obsesji i wiedzą, że sami nie są w stanie sobie poradzić. Program jest dla zdeterminowanych! Dla osób, które POPROSZĄ o sponsorowanie, aby nie wrócić do picia i wieść radosne, spokojne życie.

Jeśli już zdecydujesz się, że chcesz “wejść na program” i zastanawiasz się od czego zacząć? Poniżej przedstawiam parę sugestii.

Jak zacząć pracę na Programie 12 kroków?

Gratuluję Ci podjęcia tak ważnej decyzji a mianowicie pragnienia “pracy na Programie 12 kroków” i wejścia na drogę trzeźwienia. Jeśli zdecydowałeś się, że chcesz tego, co my mamy i chcesz zrobić wszystko, aby to osiagnąć, wtedy jesteś gotowy, aby podążać za wskazówkami. Poniżej przedstawię Ci w jaki sposób należy się do tej pracy zabrać 🙂 To proste, bo Program jest prosty. Wystarczy zrobić trzy poniższe rzeczy 🙂

Znajdź Sponosora

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, iż tego Programu nie robisz w pojedynkę. Każdy, kto chce pracować i żyć wg. zasad programu, musi najpierw znaleźć Sponsora. Sponsor to osoba, która już trzeźwieje, przeszła program i będzie z Tobą na każdym etapie danego Kroku. Sponsor to Twoje lustro, dzięki któremu trudniej będzie Ci zafałszować rzeczywistość.

Na większości mityngów pada pytanie czy na sali są osoby, które są gotowe podjąć się służby sponsorowania. Osoby chętne podnoszą rękę i to znak dla Ciebie by do nich podejść i porozmawiać. Możesz również zapytać bardziej doświadczonych kolegów czy znają kogoś kto chciałby sponsorować. Zaznacz, że jesteś gotowy aby wejśc na Program i szukasz Sponsora.

Innym rozwiązaniem są mityngi online gdzie możesz zostawić swój numer telefonu i krótką wzmiankę, że szukasz Sponsora.

Jeśli będziesz gotowy, to uwierz mi – Sponsor się znajdzie.

Poproś o sponsorowanie

Drugą ważną kwestią jest fakt, aby poprosić o sponsorowanie. To Ty masz wyjść z inicjatywą. Schować pychę i dumę, podejść do osoby z którą czujesz “chemię” i poprosić o “przeprowadzenie” przez Program 12 kroków.

Idź za sugestiami Sponsora

Dla mnie najtrudniejsza część. Trudna z tego względu, że ego jest oporne. Wydaje mi się, że ja wiem lepiej i nikogo nie będę słuchać. Czasami to co mówi Sponsor wydaje się bez sensu a w tym momencie do gry wkracza ego i wszystko neguje. To trudne ale działa. Działa jak Ty działasz.

Jeśli Sponsor sugeruje by czytac Wielką Księgę to wie co mówi. Jeśli sugeruje by zadzwonić do nowicjusza tak też należy uczynić. Czy jesteś gotów zrobić wszystko by trzeźwieć?

“Rzadko się zdarza, by nie powiodło się komuś, kto dokładnie podąża naszą drogą. Do zdrowia nie wracają ludzie, którzy nie mogą lub nie chcą poddać się całkowicie temu prostemu programowi. Zazwyczaj są to mężczyźni i kobiety, którzy nie potrafią zachować uczciwości wobec samych siebie. Istnieją tacy nieszczęśnicy. To nie ich wina, prawdopodobnie tacy się urodzili. Z natury swej nie są zdolni pojąć, a tym bardziej zmienić sposobu życia na taki, który wymaga bezwzględnej uczciwości. Mają więc mniejsze szanse na powodzenie niż inni. Są także ludzie, których cierpienie wypływa z głębokich zaburzeń emocjonalnych i umysłowych, a mimo to wielu z nich wraca do zdrowia, jeśli tylko zdobędą się na uczciwość”.

Otwórz się na przepływ i powodzenia!!!

Jak u mnie wyglądała praca na Programie 12 kroków?

To, w jaki sposób będzie wyglądała Twoja praca ze Sponsorem na Programie 12 kroków, zależy od Sponsora. Zależy również od rodzaju programu, który będziecie realizować.

Mój pierwszy Program 12 kroków

Już od pierwszego mityngu zachwycił mnie ten Program. Najbardziej poruszył mnie tekst “Bóg – jakkolwiek go pojmujesz”. Wiedziałam, że za tymi słowami kryje się coś niesamowitego. Wiedziałam też, że nie chodzi o Boga kościelnego a o siłę, która odebrała mi obsesje picia. To musi być ogromna siła, gdyż uczyniła coś czego ja nie potrafiłam zrobić przez wiele lat.

Zatem gorliwie zaczęłam szukać Sponsorki (Sponsorki a nie Sponsora, usłyszałam, iż najlepiej aby Kobietę przeprowadzała Kobieta, a Mężczyznę – Mężczyzna. Choć zdania na ten temat są podzielone). Pytałam różne kobiety o sponsorowanie. Chodziłam na różne mityngi i warsztaty. Poprosiłam kolegów i koleżanki, że jak będą coś wiedzieć to ja jestem chętna aby zacząć pracę na Programie.

Na jednym z mityngów usłyszałam historię pewnej kobiety. Nigdy wcześniej jej nie widziałam. Gdy mityng się skończył podeszłam do niej i poprosiłam o sponsorowanie. Zgodziła się. Poczułam między nami więź. Przecież się nie znałyśmy ? A jednak serce drgnęło.

Sugestie, które wykonywałam przez cały okres trwania programu to:

Telefon do Sponsorki raz dziennie o określonej godzinie. Poranna i wieczorna modlitwa na kolanach. Wieczorem pisanie wdzięczności z minionego dnia. Raz na miesiąc spotkania na żywo ze Sponsorką. Przeczytania zapisanych odpowiedzi na zadane pytania do każdego kroku. Dodatkowo czytanie Wielkiej Księgi i 12 kroków i 12 tradycji AA. Program trwał ponad 1 rok.

Mój drugi Program 12 kroków

wyglądał nieco inaczej. Puściłam wici, że szukam Sponsorki i programu 12 kroków opartej na Wielkiej Księdze. Otrzymałam numer, zadzwoniłam i w jednej minucie, nie znając kobiety zdecydowałam się po raz kolejny “wejść” na Program. Nie widziałyśmy się na żywo. Wszystkie rozmowy odbywały się telefonicznie bądź na messengerze.

Sugestie, które wykonywałam przez cały okres trwania programu to:

Telefon do Sponsorki raz dziennie o godzinie, którą uznam za stosowną (przez pierwszy miesiąc). Po miesiącu gdy weszłan na program, telefon wykonywałam raz w tygodniu. Codzienne dzwonienie do nowicjuszy z AA głównie kobiet. Poranna i wieczorna modlitwa na kolanach. Poranne i wieczorne czytanie Wielkiej Księgi. Raz w tygodniu spotkania ze Sponsorką (w tym przypadku wirtualnie na messengerze) i czytanie Wielkiej Księgi. Pisałam tylko krok 4 oraz krok 8. Program trwał ok. 9 m-cy.

Tak w wielkim skrócie wyglądały moje drogi na Programie. Jedni cały Program „piszą” odpowiadając na zadane pytania do każdego kroku, inni spotykają się i czytają Wielką Księgę. Niektórzy Program robią w rok, dwa, a nawet więcej lat. Inni zaś już po pół roku są gotowi przekazywać Program dalej.

Bez względu na to, który rodzaj Programu będzie Ci dane „robić”, TO DZIAŁA!!!

Co daje mi Program 12 kroków

Świadomie w powyższym zdaniu napisałam co daje, a nie co dał mi Program, gdyż Program jest na całe życie. Stosuję go codziennie w każdej sytuacji. Podczas rozmowy z szefem, dyskutując z Partnerem, szykując się na rozmowę kwalifikacyjną czy nawet mityng spikerski. Do każdego swego poczynania zapraszam Siłę Wyższą i proszę o przewodnictwo. Alkoholizm to choroba, choroba rozbujałego ego. Im go mniej w życiu, tym lepiej i dla mnie i ludzi, którzy są w moim otoczeniu.

Gdybyśmy tak się przyjrzeli Krokowi 1 i zamiast słowa „alkoholu” zamienili na dowolne inne? Uznałam, że jestem bezsilna wobec wszystkiego, wobec partnera, innego człowieka, danej sytuacji … to zmianiają się moje emocje. Uzmysławiam, że nie jestem reżyserem, odpuszczam i pozwalam, by działo się życie. Czy to łatwe? Oczywiście, że nie!!! Jestem chora. Ego buzuje i chce mieć racje na każdym kroku!! Nie odpuszcza!! A jak już to robi, to tylko po to, by uśpić moją czujność.

Co daje mi program???

Program jest niczym droga do apteki. Dopiero dojście do niej, zakup i zażycie leku daje konkretne efekty. Z Programem jest podobnie. To zestaw narzędzi, które mają doprowadzić do Siły Wyższej. Po co? Bo tylko ta Siła jest w stanie odebrać obsesję picia i uzdrowić. Stosowanie zasad Programu w każdym działaniu uczy mnie odnajdywania się w świecie społecznym. Jestem mniej uciążliwa dla samej siebie i innych ludzi (krok 2, krok 3).

Dodatkowo Program daje mi wgląd w siebie, większą świadomość, akceptację na to, co jest a dzięki temu płynącą radość z Istnienia. Mam wrażenie, że Wszechświat mi sprzyja a rzeczy, które się dzieją dookoła, tylko to potwierdzają (krok 1, krok 4, krok 6).

Program nauczył mnie wdzięczności za małe rzeczy a wdzięczność otwiera serce (krok 11).

Nauczył mnie przyznawania się do błędów, od razu, z miejsca i komunikowania to innym. Jakże wielka ulga nienoszenie kamieni na plecach. Ile można?????? (krok 10).

Program otworzył mnie na drugiego człowieka. Zobaczyłam, że każdy ma swoją historię, bez względu na to, jak różni się od mojej. Zobaczyłam, że każdy ma racje i nie warto za wszelką cenę upierać się przy swojej wizji (krok 5).

Ale najważniejsze co dał mi Program, to pogłębienie relacji z Siłą Wyższą, tak jak ją pojmuję czy też nie pojmuję. Wiem, że nie jestem sama, czuję obecność tej Siły. Za każdym razem gdy w szczerości i zaufaniu zwracam się ku Niej czuję, że będzie dobrze i jest dobrze. Już dziś nic nie muszę, a na pewno nie muszę spełniać czyiś oczekiwań. To wielka ulga nie borykać się ze wszystkimi bolączkami tego świata. Bywam sobą, zdejmuję maski, mam odwagę pokazać się światu taka, jaka Jestem. To jest piękne. To jest uwalniające (krok 3)

Parę słów na koniec.

Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu nie widzę przeszkód, byś wstąpił na ścieżkę rozwoju duchowego. Skorzystał z dobrodziejstwa Wspólnoty, a mianowicie z Programu 12 kroków. Program ten jest dla zdeterminowanych i chcących zacząć oddychać pełnią życia … czy Ty zaliczasz się do tych osób???

I juz na koniec 3 krótkie filmiki. Każda z tych osób ma swój wkład w moje trzeźwienie.

Otwórz się na nowe. Odsuń uprzedzenia. Bóg jak Ty pojmujesz, znajdź swoją wizję Boga czyli Siły Większej od Ciebie samego. Program 12 kroków to nie religijność, to duchowość. Duchowość możesz znaleźć wszędzie, tylko otwórz swoje serce 🙂 Jestem z Tobą!

Nitya – czym jest akceptacja

Katie Byron – o wyjściu z cierpienia

Adam Szustak – jest rozwiązanie – zawołaj

Tylko ograniczające przekonania są barierą na przyjęcie nowego spojrzenia. Zauważ to, odpuść, otwórz się, przyjmij inną wizję choć na chwilę i zobacz co się wydarzy.

Chcę podzielić się z Tobą tym, co mi się przydarzyło i jeśli będziesz w tym uczestniczył, być może przydarzy się i Tobie

Udostępnij dalej, może w ten sposób komuś pomożesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *