Co to jest mityng AA i jak wygląda spotkanie z alkoholikami?
Co to jest mityng AA?
Mityng AA to spotkanie osób, które zmagają się z chorobą alkoholową, chcą przestać pić, pragną trzeźwieć i zmieniać swój sposób myślenia. Spotkania odbywają się regularnie, zazwyczaj co tydzień o tej samej godzinie i w tym samym miejscu.
Zanim trafiłam do Wspólnoty słowo alkoholik wywoływało we mnie różne emocje. W głowie pojawiał mi się jeden obraz, człowieka brudnego, bezdomnego, błagającego o parę groszy. Gdy zobaczyłam, że ta choroba dotyka każdego, wizja śmierdzącego alkoholika szybko runęła. Bez względu na wykształcenie, status społeczny, wyznanie religijne, wiek – choroba ta jest bezlitosna i powaliła na ring nie jedną osobę.
Idąc na pierwszy mityng nie wiedziałam jaki obraz zastanę na miejscu. Czy będą to starsi, zarośnięci Panowie czy też może Panie z zapuchniętymi twarzami. Ku mojemu zdziwieniu salę wypełniały zarówno osoby młode, w kwiecie wieku jak i starsze. Mężczyźni i Kobiety. Piękni, elegancko ubrani, pachnący, uśmiechnięci i życzliwi.
To wydarzenie nauczyło mnie by weryfikować swoje myśli, by nie wierzyć na ślepo co podpowiada głowa – chora głowa.
Podział mityngów
Podczas swojej 6 letniej drogi ku trzeźwemu życiu spotkałam się z różnymi mityngami. Dziś wiem, że mimo, iż każda grupa ma swoje zasady to wiem też, że ma jeden główny cel: nieść posłanie alkoholikowi, który wciąż jeszcze cierpi. Ach jak doskonale wpasowałam się w te ramy. Przyszłam. Sprawdziłam. Zostałam. Poniżej mityngi na których byłam:
Zamknięte
Przeznaczone tylko dla osób uzależnionych od alkoholu. Nigdy nie byłeś na mityngu lecz czujesz, że możesz mieć problem z piciem, również możesz przyjść, posłuchać. Ty sam decydujesz czy jest to miejsce dla Ciebie. W każdej chwili możesz wyjść nic nikomu nie tłumacząc.
Otwarte
Mityngi przeznaczone dla osób uzależnionych od alkoholu i tych nieuzależnionych czyli rodzin, przyjaciół, bliskich, osób zainteresowanych itp. Jeśli nie byłeś na mityngu a czujesz, że jesteś uzależniony możesz przyjść i posłuchać doświadczeń innych. Jeśli jesteś osobą w otoczeniu której ktoś pije i chciałbyś usłyszeć na czym polega uzależnienie to mityng otwarty jest dla Ciebie. Możesz przyjść, zadawać pytania.
Spikerskie
To mityngi otwarte z tą różnicą, iż na jego początku głos zabiera tzw spiker czyli osoba uzależniona, która trzeźwieje w rezultacie pracy na programie 12 kroków, dzieli się swoją historią, doświadczeniem siłą i nadzieją. Wypowiedź zazwyczaj trwa 20 – 30 min bądź dłużej w zależności od zasad panujących na grupie. Po wypowiedzi spikera można zabrać głos odnosząc się do jego wypowiedzi lub zadawać pytania.
Online
Są to spotkania w internecie m.in. za pośrednictwem aplikacji Zoom. Pandemia i brak możliwości spotkań na żywo spowodowała, iż grupy zaczęły spotykać się w przestrzeni internetowej . Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz połączyć się z mityngiem nie tylko w kraju ale też na całym świecie. Możesz trafić na mityng o różnej godzinie w każdym zakątku świata i zaobserwować z jednej strony różnorodność z drugiej zaś jeden wspólny mianownik czyli chęć trzeźwienia.
Programowe
Mityngi na których alkoholicy dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją w pracy na programie 12 kroków. Zazwyczaj grupa prężnie działa, wychodzi na zewnątrz z niesieniem posłania np. do zakładów karnych czy poprawczaków, osoby podnoszą rękę, iż są gotowe by sponsorować ( sponsorować czyli inaczej “przeprowadzać” przez Program 12 kroków, szerzej o sponsorowaniu w następnym artykule).
Nieprogramowe
Mityngi gdzie czytane są kroki, czasami też Wielka Księga lecz mało mówi się o rozwiązaniu a bardziej o problemach, radościach i smutkach związanych z nie piciem alkoholu. O różnicy między nie piciem a trzeźwieniem przeczytasz tutaj https://www.przygodytrzezwejglowy.pl/trzezwiejesz-czy-tylko-nie-pijesz-na-czym-polega-roznica/
Jak wygląda mityng AA – krok po kroku
Chcesz przyjść na mityng ale nie wiesz co Cię czeka? Opisze Ci swoje pierwsze spotkanie z alkoholikami, mój pierwszy mityng na który trafiłam m.in. dzięki filmikowi Adama Szustaka, ale o tym innym razem.
Przyjście na spotkanie
Mój pierwszy mityng był mityngiem otwartym. Taki znalazłam w internecie, niedaleko miejsca zamieszkania. Przyszłam sama. Nikogo nie znałam. Weszłam na dużą salę gdzie na jej środku stały ustawione w długi prostokąt stoły a dookoła stołów poustawiano krzesła. Usiadłam gdzieś na końcu sali, skulona, z nadzieją, że nikt mnie nie zauważy, nikt nie będzie o nic pytać.
Na końcu długiego stołu zauważyłam Kobietę. Wyróżniała się spośród innych gdyż obok niej leżały książki, kapelusz i paliła się świeczka. To była alkoholiczka pełniąca służbę prowadzącego.
Mityng trwał 2 godziny (z 15 minutową przerwą). Większość mityngów na których byłam trwała ok 1 godz. od rozpoczęcia wypowiedzi pierwszego z uczestników. Długość spotkania zależy od zasad, które panują na grupie, jednak zazwyczaj długość spotkania nie przekracza 2 godz.
Rozpoczęcie się mityngu
Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą o Pogodę Ducha. Wszyscy wstali, złapali się za ręcę i w jedności odmówili modlitwę.
Prowadząca przeczytała Kim są Anonimowi Alkoholicy, odczytała zasady panujące na grupie i przeczytała sugerowany program trzeźwienia 12 kroków oraz 12 tradycji. Niekiedy kroki czytają wszyscy, jedna osoba jeden krok i przekazuje kartkę osobie siedzącej obok.
Następnie prowadząca w myśl 7 tradycji, która brzmi, iż każda grupa jest samowystarczalna i nie przyjmuje dotacji z zewnątrz puściła po sali kapelusz. Każdy do kapelusza wg własnego sumienia wrzuca tyle ile uzna za stosowne. Nic nie masz, nic nie wrzucasz też jest w porządku. Na koniec spotkania skarbnik (o służbach w grupie napiszę w innym artykule) przedstawił stan konta.
Po przeczytaniu wszystkich tekstów zgodnie z zasadami grupy pada temat spotkania: np dany krok z programu 12 kroków, przeczytany tekst z Wielkiej Księgi lub refleksja na dany dzień. Wszystkie tematy oscylują w obrębie zdrowienia z alkoholizmu.
Gdy znany jest temat przewodni spotkania każdy z uczestników może się wypowiedzieć sygnalizując chęć wypowiedzenia się poprzez podniesienie ręki. Głos udziela prowadzący. Ważne jest by zgodnie z zasadami mówić tylko o swoich doświadczeniach, nie krytykować i nie oceniać innych, nie mówić my, wy, oni i nie przerywać wypowiedzi innych. Tych zasad pilnuje prowadzący i może przerwać gdy ktoś zbacza, ze szlaku. Są mityngi, że czas na wypowiedzi to 5 min ale są też i takie, gdzie osoby mówią dłużej. Wszystko zależy na jakim mityngu jesteś i jakie zasady panują na grupie.
Każdą wypowiedź zaczyna się od słów “Mam na imię ……… (i tu pada imię bądź ksywka jeśli nie chcesz podawać imienia nie musisz) …. i jestem alkoholikiem (bądź alkoholiczką w przypadku Kobiet).
Zakończenie mityngu
Po zakończonym wyznaczonym czasie na wypowiedzi mityng zamyka się wspólną modlitwą o Pogodę Ducha bądź innymi tekstami w zależności od zasad panujących na grupie.
Przyjście na mityng nie zobowiązuje do niczego.
Na pierwszym mityngu nic nie powiedziałam. Siedziałam i słuchałam. Podszedł do mnie młody mężczyzna, zaproponował kawę. Po mityngu oznajmił mi, że w inne dni też są spotkania ale w innych miejscach czego nie byłam świadoma. Czułam, że jestem w dobrym miejscu, wśród życzliwych ludzi. Po spotkaniu odczułam przypływ pozytywnej energii. Za dwa dni udałam się na kolejny mityng w mym mieście. Od tamtej pory przez prawie 6 lat uczęszczam regularnie na te spotkania. Początkowo 3 mityngi w tygodniu, obecnie 1 mityng tygodniowo, ewentualnie do tego online i mityng wyjazdowy, spikerski. Jeśli szukasz swego miejsca na tym świecie przyjdź na mityng i poczuj ducha wspólnoty 🙂
Dla kogo są mityngi AA?
Mityngi są dla osób
- uzależnionych, które szukają rozwiązania, które chcą przestać pić
- które nie są świadome, iż mają problem, myślą, że mogą pić kontrolowanie
- którym rodzina powtarza, że za często piją
- dla mężczyzn i kobiet, bez względu na wykształcenie, wiek, zawód, wyznanie religijne
- współuzależnionych, szczególnie mityngi otwarte gdzie można przyjść i posłuchać o mechanizmach uzależnienia
- wszystkich tych, którzy borykają się z uzależnieniem i nie widzą co robić
- które pragną wyzdrowieć i wieść trzeźwe i radosne życie
7 korzyści płynących z obecności na mityngu
- Nie jesteś sam! Nie jesteś sama!! Pamiętam tą jedność i zrozumienie. Przychylne życzliwe i uśmiechnięte twarze. W głębi serca wiedziałam, że to jest moje miejsce.
- Rozwiązanie na trzeźwe życie w postaci Programu 12 kroków, sugestii i służb.
- Możliwość rozwoju, wglądu w siebie, poznawanie siebie.
- Kontakt z innymi trzeźwiejącymi.
- Szansa na radosne, spokojne i trzeźwe życie.
- Nawiązywanie trwałych, serdecznych, przyjaznych relacji.
- Jestem na mityngu – nie piję!
PREAMBUŁA AA
Anonimowi Alkoholicy są Wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy
dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby
rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w
wyzdrowieniu z alkoholizmu.
Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć
zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat,
jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.
Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem,
działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie
angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie
zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest
trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej
osiągnięciu.
Jeśli w głębi serca szukasz wymówek to zadam Ci jedno pytanie – co Cię powstrzymuje by zrobić ten pierwszy krok? By przyjść na mityng AA? napisać do mnie? zwrócić się do drugiego człowieka o pomoc? Stanąć w prawdzie i przyznać głównie sam przed sobą, że tak dalej już nie mogę. Trzymam za Ciebie kciuki … i mam nadzieję dozobaczenia na szlaku!
A Ty pragniesz trzeźwieć???
Masz pytania śmiało pisz. Wykaz mityngów w Twojej okolicy znajdziesz tu https://spis.aa.org.pl/
Aho, Justika 🙂
3 komentarze
Biedroński Jerzy
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.
Justika
Pewnie z czasem powstanie trochę treści o samych mityngach AA :-), ich rodzajach i czym się różnią. Mityng mityngowi nie równy.
Portal
Zauważyłem, że często angażujesz się w interakcje z czytelnikami w komentarzach. Jakie korzyści widzisz w tym dialogu? Czy to wpływa na kierunek, w którym zmierza twój blog, czy może jest to sposób na budowanie silniejszej społeczności czytelników?